17 Haziran 2012 Pazar

Dünya Kürek Kupası 2012

Kürek ile alakalı olimpiyatlardan önceki son büyük organizasyon Dünya Kürek Kupası bu haftasonu Münih'teydi. Ben de Münih'te yaşayan bir kişi olarak izleyiciler arasında yerimi aldım.

Öncelikle çağırdığım 20 küsür kişiden hiçbirinin teklifime olumlu yanıt vermediğini ve hatta yalnızca dördünün teklifime yanıt verdiğini belirtmeliyim. Puştlar!

Yarış alanına shuttle otobüs kaldırıyorlardı, trenden inip otobüse bindim. Otobüsteki insanlar genelde yaşlı Almanlardı. British ve Avustralyalı kitle de yok değildi, yavşak aksanlarıyla konuşuyorlardı. 

Yarış yerine yaklaştıkça heyecanlandım doğrusu. Güneş ve rüzgar yoktu, hava çok hafifçe serindi. Yanımızdan, ısınan bayan sporcular geçti, hepsi gayet görkemliydi tabi.

Samsung event'in sponsoru olduğundan çeşitli atraksiyonlar yapmış. Birbirine vurunca ses çıkaran balonumsu uzun şeylerden verdiler bize. Elektronikler vs. vardı bir standda. Aynı zamanda mini bir street rowing yarışması düzenliyorlardı bebeler arasında.

ahanda bu şekilde.
Erkekler 2 çifte yarışını kazanan Norveç ekibi tam vikingdi, hırladılar kameraya. Ayrıca foto daha net olsa taytın içinden fırlayan 6pack'leri görürsünüz. Dev gibi bu elemanlar bu arada. 

Almanlar ise maldı, madalya alan herkesin boynuna üzerinde "London 2012 we're coming" gibi bir şeyler yazan Herzlebkuchen taktılar.

3. olan Fransız Hafif Kilo 2 Çifte ekibi böyle şirinlikler yaptılar. Bilmem katılır mısınız, kürekçiden ziyade sözel bilimlerde okuyan piçlere benziyolar. Şu turunculu balık-etli bayan olmasa beni görebilirdiniz sanırım bu fotoda. 

Hafif kilo sporcular çook zayıf görünüyorlardı, üzüldüm. Çöp gibi bacaklar, her yer damar.

Buradan tam olarak anlaşılmıyor. Ama Hırvat 4 Çiftesinin bacakları İNANILMAZ kalındı. Oha yani.
Birinci gelen Ukrayna Bayan 4 Çiftesi. Bu kızlar da dev gibiydi. Bir hareketlenmeye sebep oldular eheh.
Eric Murray'nin olduğu 2 Tek, yarışı aldı tabi ki.

Dünya gözüyle Marcel Hacker'ı gördük. Artist pezevenk yarışı aldı. Olaf Tufte ise ancak altıncı olabildi.
Böyle pozlar verdi Hacker, çok mutlu oldu madalya alırken. İkinci ve üçüncü gelenler adamı omuzlarına aldılar. Buralarda biraz halk kahramanı modunda eleman sanırım, herkesle el sıkıştı, birilerine öpücük gönderdi. Baya fazla alkış aldı.
Hafif Kilo 2 Çifte Yavrular
Mahe Drysdale birkaç gün önce bir trafik kazası geçirmiş olmasına rağmen yarış çekmek istiyor.

Birinci gelen Britanyalı Hafif Kilo Erkek 4 Tek ekibinden yarış öncesi bromance.

Bu kadın küreği çok zahmetsizce çekiyormuş gibi görünüyor. Geriden gelip sakin sakin birinci oldu yine.

Bunun dışında, madalyalarda genelde Britanya ve Avustralya ambargosu varkene; İngilizler, Almanya'nın olmadığı 8+ yarışında Polonya kafalarına verince baya göt oldular, ayrıca taytları da çirkindi.

Uygun foto bulamadım, ama açık renk tayt giyen takımlarda, özellikle Avustralya ve İtalya, yine 'Yiğidin malı meydandadır.' lafını tecrübe ettik. Ne tarafa yatırdıklarını gözlemledik. Kızların da kuku çizgisini gördük.

Amerika gelmemiş yarışlara sanırım. Ayrıca elemeleri izlemedim, fakat finallerde 1 tane bile Türk ekibi yoktu maalesef. Tek çifte bayanlarda Azeri bir sporcu vardı. 

Son olarak, dünya kupası 10 yıldır Münih'te yapılıyormuş. Fakat artık buna bir ara verileceğini ve yarışların başka bir yerde yapılacağını söyledi FISA başkanı. Ben de "La seneye değiştirseydiniz keşke kardaş." dedim. Ayrıca yarışların sonlarına doğru ortaya çıkan güneş yine amele yanıklarına sebebiyet verdi.


Hiç yorum yok: