5 Nisan 2013 Cuma

BASF Maceralari - 1

Muhtemelen 2 olmayacak. Cünkü bir süre sonra insan bulundugu ortama alisiyor ve her sey ekstra bir gözlemi gerektirmeyecek kadar normal görünüyor.

BASF bir kimya sirketi, sanirim 55 milyar euro degeri varmis, the chemical company. Ilginc bir sekilde, -en azindan bizim ülkede- kimya okuyanlarin bile BASF adini duydugunu sanmiyorum, ben duymamistim. Ama Ludwigshafen'daki tesisler hakikaten büyük. 35000 kisi orada calisiyormus, sehir zaten 190000 kisi imis. Her neyse,  bütün fabrikalarin tek bir sirkete ait oldugu gercegini disarida biraktigimiz zaman yerleske typical organize sanayi bölgesi gibi görünüyor iste. Mazgallardan dumanlar cikiyor, yollarda sürekli bir tir trafigi var.

Ilk gün, benimle beraber staja baslayan insan kitlesine bir oryantasyon programi düzenlendi tabi. Sunumu Ingilizce yapmalari iyi bir seydi, fakat sunumun pek basarili olmamasi iyi bir sey degildi. Öte yandan gösterdikleri tanitim videosunda kullandiklari tekno müzik ve light kola ikraminda bulunmus olmalari diger iyi seylerdi.

Tipik corporate sacmaliklarin ötesinde, BASF'de görünüse göre work safety olayinin bokunu cikarmislar. Kurallardan bir kismi su sekilde:
- Lablarda bilgisayar basinda bile koruyucu gözlügü cikarmak yasak.
- Merdivenleri kullanirken trabzanlara tutunmak zorunlu.
- Cep telefonu kullanir veyahut kulaklikla müzik dinlerken yürümek yasak.
- Otobüse yetisebilmek icin vs. kosmak/kosaradim yürümek yasak.
- vs. vs.

Bir de is yerinde kazara müslüman oldum. Benimle ilgilenen teknisyen Türk ve yemege falan da beraber gidiyoruz. Yemekhanede bana cesit cesit gidalari gösterirken "Bak, bunlar domuz eti, bunlari yiyemeyiz." dedi. Benim de bosluguma geldi, bir sey diyemedim, peki dedim. Simdi her gün müslümanim ehe.
2 yorum:

Adsız dedi ki...

"Buğra diye biri varmış sizde staj yapıyor Türk, yardırmış bilginiz olsun" diye İspiyonlayım mı seni GP'ye.. :)

Buğra dedi ki...

ee hayir :)