10 Aralık 2010 Cuma

Art & Knowledge Should Be Free to the World.

 Doğruyu söylemenin devrim olduğu bir çağda yaşıyoruz.

Gazeteleri takip etmiyorum. Oy vermenin herhangi bir işe yaradığına inanmıyorum. Siyasetin dünyanın değişmesine katkı yapacağına inanmıyorum. Ülkemizde insanlar; laikçi dinci, siyah beyaz Türkler, teröristler, şovenist faşistler falan filan diye birbirlerine saldırıyor. Siyasetin örneğin bizim ülkemizde değiştirebileceği şeyler şöyle şeyler:
- Türban her yerde serbest olur. Namaz kılar herkes.
- İnsanlar biraz daha rahat içki içebilirler. Sosyal güvenlik meseleleri birazcık daha iyi olur.
- Öğrencileri dövmek falan kolaylaşır. Yabancı kökenlilere daha güzel zulüm uygularız.
- Kürtler özerklik alır, kendi aralarında takılır falan.
- Bir de herkes kadrolaşır.
- Hadi bir de, çok başarılı bir siyaset uygulayıp, bir sürü sermaye biriktirip ezenlerin tarafına geçeriz iyice.

Bu gibi şeyler pek spektaküler şeyler değiller takdir edersiniz ki. Ya da efendim gündeme bakalım. Öğrenciler dayak yemiş, kızın çocuğu düşmüş. Burhan Bey de yumurta yedi(Çok şirindi canım benim ehe, ay adamın konuşma şekline bitiyorum) rektörü, dekanı istifaya davet etti. Polis dövüyor öğrencileri ülkemizde, bu da çok ilginç bir şey değil. Muasır medeniyetler seviyesinde olsak dövmezler. Ve fakat, muasır medeniyetler de kendi vatandaşlarının özgürlüklerini ve sosyal güvenliğini; ancak bu özgürlükler sistemi tehdit etmiyorsa, muasır olamamış medeniyetlerin omuzlarına( ya da işte üzerine, kafasına falan) bastırmak suretiyle sağlıyor.

Gerizekalı solcu triplerinde bir sürü dangalak var. Bu da ilginç değil, şimdi de ODTÜ'de yok niye 500 tane özel güvenlik alınıyormuş vs.'ymiş falan filan diye yaygara yapıyorlar. Jandarma varken "Jandarma defol." diyorlardı, jandarma baya iyiydi halbuki. Şimdi polis var, o çok iyi değil. Hayır, yapılan süperzeka aktivistliğin kazandırabileceği azami başarı kurtarılmış bir bölge yaratmaktan ibaret. Rahatça sevişip, oraya buraya Deniz'lerimizin posterlerini asabileceğimiz bir yer. Ne sikime yarayacak peki bu? Nihai sonucu başarısızlık olmayan, içinde birazcık zeka kırıntısı barındıran bir şeyler yapsalar. Gossip Girl izleseler en azından biraz tarz, estetik falan gibi kavramlar hakkında küçük bir fikir sahibi olurlar. Alın amına koduklarım parasız eğitim, alın parasız sağlık. Gidin bakın polisin copunun üstünde eheh. Size böyle şeyler hakkında konuşup dayak yeme hakkı veriyoruz. Siz de gayet memnunsunuz ki aynen devam ediyorsunuz. (Çok bildiğimden de değil, atıp tutuyorum kendi kendime.)

Nazlı Ilıcak çok komik bu arada ya. Kadın resmen şımarık kız çocuğu, twitter'da ilginç ilginç smiley koyuyor her yere.Referandum'dan sonra da "KAYBETTİNİZ işte, yenilgiyi kabul edin. Kendi düşen ağlamaz cananım." gibi bir tweet atmıştı. Süheyl Batum da bu Burhan Bey'e "Şöyle yasa çıkardınız, nasıl haklı çıkarabilirsiniz bunu?" falan gibi bir şeyler sormuştu bir ara. O da "Ne var canım ya(ama tonlaması çok komik, niye böyle ayrıntılara takılıyorsun Süheylim ya tonunda) siz gelince iktidara siz değiştirirsiniz." gibi bir cevap vermişti ehueh.

Hm ne diyodum, köşe yazarları falan gerçekten içlerinden gelerek o bilmem kaçyüz karakteri kağıda döküyorlarsa, nöronlarına, ATP'lerine yazık.

Bu noktada, Wikileaks beni ziyadesiyle heyecanlandırıyor.(Hangi noktada?) Visa, Mastercard, Amazon, EveryDNS, Paypal vs. tarafından engellenmesi, Twitter'da Trending Topics'den sansürlenmesi bir şeyleri doğru yaptıklarının somut bir kanıtı.

Cable'larda ne yazdığıyla çok ilgilenmiyorum açıkçası. Tahmin edilebilecek şeylerdir herhalde. İlgilendiğim şey ise ABD ve diğer hükümetlerin vs., devletlerin halkı kandırma ve yalan söyleme "hakkını" bu kadar arsızca savunması. Devletlerin işleyişi şeffaf, insanların özel hayatları gizli olmalıyken, tam tersine istikamette ilerlediğimiz aşikar. Ya farklı olursa diye küçük bir umut doğuruyor böyle şeyler. İnternet umarım şu anki, insanların özel hayatlarını görece daha iyi koruyabildikleri, sanatın ve bilginin serbestçe paylaşılabildiği yer, tanımını sürdürmeyi başarır. Umarım Visa'nın, Mastercard'ın sitelerine saldırılar devam eder ve geri adım atmak zorunda kalırlar.(İnşallah abartmıyorumdur bu wikileaks'i amk)


- When you think of the future then, do you think it's more likely to be big brother exerting more control, more secrecy, or us watching big brother or it's just all to be played for etiher way?
- I'm not sure which way it's going to go. There's enormous pressures to harmonize freedom of speech legislation and transparency legislation around the world, within the E.U., between China and the United States.Which way it's gonna go? It's hard to see.That's why it's a very interesting time to be in. Because with just a little bit of effort we can shift it, one way or the other.
Temmuz 2010, TedTalks şeyindenYa bu arada converse'leriyle uyumsuz türbanlarıyla okula girebilmeye başlayınca, türbanlı hanımkızlarımız pek bir neşelendiler. Ayrıca anlayışla karşılamakla birlikte, vermeyen kızların(okulun yüzde doksanı falan) o türbanlılardan farkı yok. Bir de bikbik ötüyorlar ne kadar çağdışı yae diye.

Edit 14.06.2012: İğrenç ötesi, mal yazı ve düşünceler.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

aga sen bi montla sıçıp gel

kaan dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
fff dedi ki...

gayet haklısın kaan :)